Linki i pancerze w rowerze. Co warto wiedzieć?

Wiosenny sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami. Warto więc zadbać o rower i cieszyć się komfortem i wygodną jazdą.
Zanim jednak oddamy rower do mechanika powinniśmy sami sprawdzić kilka istotnych rzeczy w naszym pojeździe. Jednymi z najważniejszych elementów są napęd, opony, hamulce i klocki hamulcowe. Warto natomiast się przyjrzeć może mniej istotnym, chociaż też bardzo ważnym linkom i pancerzom.

Czym tak właściwie są linki? Do czego służą? Linka w czasie czynności naciąganie przekazuje sygnały z klamki do odpowiedniego hamulca, a także kieruje przerzutkami. Pancerze pełnią niejako funkcję prowadnic względem linek. Należy regularnie sprawdzać, czy na linkach hamulcowych nie osadza się rdza. Jeżeli tak jest postarajmy się szybko ją usunąć. Jazda na rowerze ze zardzewiałymi linkami może być szczególnie niebezpieczna, gdyż zniszczone linki mogą w każdej chwili pęknąć lub zostać przerwane. Linki obrosłe w rdzę prowadzą do znacznie większego oporu w pancerzach. Zmiana przerzutek, a w szczególności sama czynność hamowania są w znacznym stopniu utrudnione.

Jeżeli odpowiednio wcześnie zaczniemy dbać o rower, zaoszczędzimy nie tylko czas, ale także nasze pieniądze. Usługa serwisowa i koszty naprawy są czasami wyjątkowo drogie. Dlatego najlepiej od początku zakupu roweru regularnie go czyścić, sprawdzać – czyli po prostu dbać!
Nie zapominajmy także o przeglądach u mechanika, które powinny się odbywać przynajmniej raz w sezonie rowerowym.