Przygotowanie roweru do sezonu.

Wraz z nastaniem cieplejszych dni co raz częściej myślimy o wyprawach rowerowych. Zanim rozpoczniemy sezon i wyruszymy na wycieczkę musimy przygotować swój pojazd do jazdy. Przede wszystkim należy dokładnie obejrzeć jednoślad i ocenić czy przez zimę nie uległ uszkodzeniu.

Dość często mieszkańcy blokowisk trzymają rowery na balkonach. Nie jest to najlepszym rozwiązaniem ponieważ wilgoć i mróz szkodzi delikatnym elementom i może powodować korozję łańcucha i układu napędowego narażając właściciela na wydatki związane z naprawami. Po dokładnym odkurzeniu roweru albo umyciu wężem ogrodowym czy wilgotną szmatką należy oczyścić łańcuch ze starego smaru i nałożyć nowy. Po sprawdzeniu amortyzatora i stanu opon wystarczy napompować koła, sprawdzić hamulce i wyruszyć w drogę. Nie wolno również zapomnieć o odpowiednim oświetleniu roweru, z przodu barwy białej a z tyłu czerwonej.

Warto dodać, że osoby pełnoletnie, do jazdy po drogach publicznych w Polsce nie muszą posiadać żadnych dokumentów. W przypadku dzieci od 10 do 18 lat sprawa wygląda inaczej. W takiej sytuacji wymagana jest karta rowerowa albo prawo jazdy kategorii AM. Dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia mogą poruszać się na rowerze po chodniku i tylko w obecności dorosłych. I jeszcze jedna ważna rzecz. Pomimo iż kask ochronny nie jest obowiązkowy, warto zadbać aby każdy wyruszający na wycieczkę rowerową go posiadał.

W razie upadku, nawet z pozoru niegroźnego, głowa ma ochronę i unikniemy większych urazów.

1 odpowiedź do “Przygotowanie roweru do sezonu.”

Komentowanie jest wyłączone.